Whatsapp
Whatsapp

Yapay Halı

Hammaddesi Petrol  olan yapay halı son yıllarda sportif ve dekoratif alanlarda çok ilgi görmektedir. Doğal çimlerin bakım giderleri, sulama maliyetleri, harcanan zaman ve en önemlisi istenen sonuçların her zaman alınamaması gibi sebeplerden dolayı  çim halıya talepte artmıştır.

Bunların yanı sıra mekâna verdiği görsel güzellik ve kullanım kolaylığı bu tip ürünlerin ön plana çıkmasına sebep olmuştur.
Doğal çime alternatif olarak üretilen çim halı, top oynama şartlarını doğal çim zemindeki etkileşimlerin aynısını birebir vermesi amacıyla uygulanıyor ve piyasaya sunuluyor. Sentetik çimin amaçlarından biride, doğal çime yönelik olduğu için özellikler neredeyse aynıdır. Tüm dünyada FIFA turnuvalarının eleme maçları suni çim üzerinde yapılmaktadır.

yapay çim halı ile yapılmış bir sahayı, doğal çimle karşılaştırıldığında çok daha ucuz olduğu görülür. Sahanın bakımına harcanan zamandan ve masraftan tasarruf edilmesinin yanı sıra, doğal çim sahalara göre suni çim halı sahalar çok daha fazla oyun süresi sağlar. Ayrıca tüm hava şartlarında doğal çimden daha çok performans göstermektedir.

Çim  halıların ömrü düzenli bakımla beraber yaklaşık 10 yıl gibi bir zamana ulaşır. Sentetik çim doğal çime alternatif olarak üretilmiştir. Temel özellikleri olarak görünüm ve kullanım şartları açısından iki ürün birbirine eşdeğerdir.

Yapay Halının Üstün Özellikleri:

  1. Azaltılmış kayganlık
  2. Hareket imkânını arttırıcı tasarım ve uygulama
  3. Aşınmaya karşı dayanıklılık
  4. Azaltılmış kum kullanımı
  5. Zemin uygunluğu ve topun zıplama normu
  6. Sakatlanma riskini azaltan uygulama
  7. Güneş ışınına dayanıklılık
  8. Estetik Görüntü