Whatsapp
Whatsapp

Suni Çim

Suni çim doğal çime alternatif olarak üretilmiştir. Temel özellikleri olarak görünüm ve kullanım şartları açısından iki ürün birbirine eşdeğerdir. Çim halı diyede adlandırılan suni çim dekoratif ve sportif alanlarda kullanılmaktadır.

Suni Çim, doğal çimin kullanımla ilgili sınırlarının olmasından dolayı üretilmiştir. Ancak ilk nesil suni çim halılar özellikle futbol oynamak için uygun değildi. Bu sebepten dolayı ilk nesil suni çim halıların profesyonel yâda uluslararası seviyedeki futbol müsabakaların oynanacağı sahalara döşenmesine izin verilmedi.

Kauçuk granül dolgulu,  polietilen iplikten dokunan son sistem sentetik çim - suni çim halıların sektöre sunulması ile birlikte hızla nizami ölçülerdeki futbol sahalarında da sentetik çim - suni çim kullanılmaya başlandı.  FİFA nın almış olduğu bir karar ile de 2004–2005 futbol sezonu ile birlikte tüm UEFA seviyesindeki  maçlarda dâhil olmak üzere futbol stadyumlarına sentetik çim - suni çim kaplanmasını ve tüm resmi ve uluslararası müsabakalar sentetik çim - suni çim halı ile kaplanmış sahalar üzerinde de oynanmasına onay verdi.

Günümüzde sentetik çime olan ilgi artarak devam etmektedir, sportif amaçlı kullanımın yanı sıra dekoratif amaçlı kullanımda hızla artmaktadır. Bunun nedeni sentetik çim  halıların doğal çime göre önemli avantajlarının olmasıdır.

Suni Çim Halını Doğal Çime Göre Avantajları

1- Doğal Çime göre tüm hava koşullarında daha iyi performans göstermesi
2- Maliyetinin doğal çimden daha düşük olması
3- Kullanım ömrünün uzun olması
4- Zirai İlaç Kullanımı Gerektirmemesi
5- Gübre Kullanımı Gerektirmemesi
6- Su Tasarrufu Sağlaması
7- Doğal Çim gibi bakım gerektirmemesi