Whatsapp
Whatsapp

Halı Saha

Futbol oynanmak üzere zemini suni çim halı ile kaplanmış, etrafı tel örgüyle çevrili, üst ve yanları halı saha filesi ile kaplı oyun alanıdır. Açık halı saha ve kapalı halı saha olarak yapılabilinen halı sahalar iklim ve çevre koşullarına göre açık veya kapalı tercih edilebilir.

Açık Halı Saha :

Açık halı saha özellikle yaz aylarında çoğunlukla spor severlerin  en çok tercih ettiği alanlardır. Üst bölümü açık ve halı saha filesi ile kaplanmış ( topun kaçmaması için), yanları halı saha tel örgüsüyle çevrili futbol oyun alanıdır.

Kapalı Halı Saha :

Kapalı halı saha çevre ve iklim koşullarından dolayı açık halı saha yapmanın mümkün olmadığı veya oyun oynamanın zor olduğu durumlarda tercih edilen üstü branda, PVC veya palaspen ile kaplanmış tamamen kapalı olan oyun alanlarıdır.

Kapalı Halı Saha ölçüleri 30m x 50m ile 20m x 40m boyutları arasında değişmektedir. Kapalı halı sahalar için ideal ölçüler ise 30m x 50m ‘dir. Kapalı halı sahada 7×7 kişilik takımlarda rahatça maç yapmak mümkündür.

Kapalı halı saha yapımı için en önemli kriter çelik konstrüksiyondur. Kapalı halı saha çelik konstrüksiyonu yapımında azami doğal şartlara dayanabilecek malzemeler kullanılmalıdır. Çelik konstrüksiyon malzemenin maliyet azaltmak için kısılması halı saha çatılarının çökmesine sebebiyet vermektedir; 2016 yılında Türkiye’de 30 üzeri kapalı halı saha bu yüzden çökmüştür.

Halı Saha Yapımı Ne Kadara Mal Olur

Halı saha maaliyeti için net bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Halı saha maliyetini etkileyen faktörler aşağıda listelenmiştir.  Öncelikle sahanın açık halı saha veya kapalı halı saha olarak olarak belirtilmesi gerekmektedir. Yapım aşamasında açık ve kapalı sahalarda farklı işlemler uygulanmakta olup, maaliyette farklılık göstermektedir

Halı saha maaliyetini etkileyen faktörler:

Çelik konstrüksiyon özellikleri
Halı saha alt yapı maliyeti
Aydınlatma için seçilecek olan ürünler
Elektrik sistemleri
Sentetik (suni) çim halı seçimi
Branda, fibroser, panel, saç kaplamalı
İsteğe göre (soyunma odaları, duş alanları, kafeterya)

Halı Saha İşi Karlı mı?

Halı sahalarda maç başına kişi başı para alınmaktadır. 6 ya 6 yapılan halı saha maçları saha ölçülerine göre kimi zaman 7 ye 7 de yapılmaktadır. Takımdaki herkesten 5 TL alınsa 6 kişiden 1 Takımdan 30 TL alınır. İkinci takımdan da 30 TL etti 60 TL. Ancak bu rakam sadece ortalama bir rakamdır. Semte ve halı sahaya göre fiyatlar değişebilmektedir. Yani tek maçtan 200 TL kadar kazanan halı sahalar mevcuttur.

Halı Saha Giderleri

Halı Sahalar kazancı olduğu gibi masrafları da olmaktadır. Bir halı saha da de en fazla para elektik ve su parasına gitmektedir. Çünkü büyük spot projektörleri oldukça fazla güç harcadığından fazla elektrik yer. Ayrıca duş alacak olanlar için su giderleri de olacaktır. Buna ek olarak halı saha için forma,bip ve futbol topu gibi giderler de unutulmamalı. Son olarak suni çim bakımı içinde aylık para gider. Ortalama aylık bunlara 1000 TL gibi bir harcamanız olur.