Whatsapp
Whatsapp

Halı Saha Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı Saha yaptıracak yatırımcıların halı saha yapmadan önce aşağıdaki bilgileri dikkatli bir şekilde incelemesi gerekmektedir. Halı saha karlı bir iş olduğu gibi çeşitli halı saha giderleri de bulunmaktadır.

Halı saha yapımında öncelikle halı sahanın yapılacağı konumun jeolojik yapısının ve iklim koşullarının iyi etüt edilip açık halı saha veya kapalı halı saha mı? Yapacağına kara vermelidir. Daha sonra halı saha yapılacak konumun sosyal yapısı incelenmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi halı saha karlı bir yatırımdır. Fakat her hangi bir sosyal çevre analizi yapılmadan rastgele bir konum seçilirse karlılık konusunda sorunlar yaşanabilir. Şimdi kısaca bahsettiğimin halı saha yaptırtırken dikkat edilmesi gereken bilgileri aşağıda daha detaylı inceleyelim.

Halı Saha Çeşitleri

Öncelikle halı sahanın kurulacağı alanın jeolojik ve iklim koşullarının etüdü yapıldıktan sora aşağıda yer allan halı saha türlerinden birine karar verilmelidir. Bu karar verilirken Halı saha yapan firmanın da görüşleri dikkate alınmalıdır.

  1. Açık Halı Saha
  2. Kapalı Halı saha
    1. Branda Kaplama Kapalı Halı Saha
    2. Plaspanel Kapalı Halı Saha
    3. Saç Kaplama Kapalı Halı Saha
  3. Nizami Suni Çim Halı Sahalar

1) Açık Halı Saha

Açık Halı Saha etrafı tel örgü ile çevrili, tavanı file ile kaplı, zeminde sentetik çim halı uygulanarak yapılan bir sistemdir. Halı saha ölçüsü işverenin isteğine göre değişim göstermektedir. Yaygın olarak kullanılan ölçüler 20x40 , 25x40, 30x50 arasında değişim göstermektedir.

Yukarıda yapısal olarak anlattığımız açık halı saha tercih edilirken mutlaka iklim koşulları ve sosyal çevre konusu göz önünde bulundurulmalıdır. Çetin kış şartlarını bulunduğu bir konumda açık halı saha yaptırmak hiç karlı olmayacaktır. Çünkü kış şartları nedeni ile geç saatlere kadar işletemeyeceğiniz halı sahanızdan kar edileceği pek düşünülemez.

2) Kapalı Halı Saha

Kapalı halı saha yapımı için en ideal ölçüler 30m x 50m ölçüleridir. 7×7 kişilik maçlar rahatça oynanabilmektedir. Kapalı halı sahalar genelde çetin kış şartlarını olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Yoğun kar yağışı ve çok rüzgarlı bölgelerde dikkat edilmesi gereken konu kapalı halı sahanın üstün bölümünün kapatılacağı malzemenin seçimidir. Bu seçim için aşağıdaki kapalı halı saha türlerini incelemelisiniz.

A) Branda Kaplama Kapalı Halı Saha

B) Plaspanel Kapalı Halı Saha

C) Saç Kaplama Kapalı Halı Saha

3) Nizami Suni Çim Halı Sahalar

FİFA ‘ nın belirlediği kriterler baz alınarak projelendirilen sahalar, profesyonel sporcuların hem atrenman hemde maç yapabileceği sahalardır. Nizami halı saha ölçüleri FİFA standartlarına göre 45m x 90m -  90m x 120m arası ölçülerde yapılmaktadır.

Yukarıda yapılan açıklamaları dikkatli bir şekilde inceledikten sonra aşağıdaki firma seçimi ile ilgili konulara da göz atıp kararınızı veriniz.